Patryk Szoła - Pamięć zawsze pozostanie - Dokumenty

Księga Kondolencyjna

Nawigacja
· Strona główna
· Pomoc
· Patryk
· Dokumenty
· Forum
· Kontakt
· Szukaj
· Polityka prywatności
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 2
· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 668
· Najnowszy użytkownik: outnevek
· Wizyt na stronie: 825,221

Dokumenty
Gdańsk, 16.10.2008
Szoła Patryk
Urodzony: 22.02.1992
Zamieszkały: Tczew

Rozpoznanie: Medulloblastoma HR

Epikryza:

14,5-letni pacjent przyjęty został do tutejszej kliniki 4.10.2006 roku po dwóch zabiegach neurochirurgicznych, częściowego usunięcia guza tylnej jamy czaszki oraz założenia drenażu komorowo-otrzewnowego z powodu wodogłowia. W wywiadzie poprzedzającym hospitalizację wielomiesięczny okres objawów patologicznych – wymioty, zaburzenia równowagi, podwójne widzenie. Badania obrazowe wykazały obecność guza w obrębie móżdżku i komory IV.
Badaniem histopatologicznym rozpoznano "medulloblastoma desmoplasticum".
Przy przyjęciu do kliniki stwierdzono u pacjenta oczopląs poziomy, podwójne widzenie. Wykonano badanie MRI mózgowia i kanału kręgowego wykazując pogrubienie opon mózgowo-rdzeniowych na całej długości, co zinterpretowano jako zajęcie ich przez proces nowotworowy oraz pozostałości guza w prawej półkuli móżdżku przechodzące na konar dolny i częściowo środkowy. Chorobę zakwalifikowano do grupy wysokiego ryzyka. Przeprowadzono chemioterapię indukcyjną według obowiązującego protokołu terapeutycznego.
W lutym 2007 roku wykonano zabieg kranioplastyki z plastyką opony z powodu utworzenia się zbiornika płynu mózgowo-rdzeniowego w okolicy potylicznej.
W okresie od 28.02.2007 do 29.05.2007 pacjenta poddawano radioterapii konformalnej na obszar worka oponowego osi mózgowo-rdzeniowej, obszar rdzenia kręgowego z dodatkiem na obszar tylnego dołu czaszki.
Od czerwca 2007 roku prowadzono chemioterapię podtrzymującą, w przebiegu, której konieczne były redukcje dawek cytostatyków z powodu przedłużających się okresów mielosupresji z przewagą małopłytkowości. Wydłużał się tez czas przerw pomiędzy poszczególnymi cyklami chemioterapii.
Badania immunologiczne wykazały u pacjenta obecność przeciwciał przeciwpłytkowych.
Stan kliniczny pacjenta pozostał bardzo dobry. Ustąpiły objawy neurologiczne – oczopląs, podwójne widzenie. Kolejne badania obrazowe wskazywały na remisję choroby – nie ma zmian patologicznych w obrębie rdzenia kręgowego, a w tylnym dole czaszki wokół komory IV i w półkulach móżdżku widoczne są obszary glikozy. Opisywano nieznaczne poszerzenie komory IV.
Okresowo konieczne było przetaczanie preparatów krwiopochodnych oraz stosowanie granulocytarnego czynnika wzrostu. W kwietniu 2008 roku stwierdzono u chłopca obustronny niedosłuch odbiorczy, prawdopodobny związek ze stosowaniem leków ototoksycznych.
Ze względu na nasilone cechy uszkodzenia szpiku kostnego przez prowadzone leczenie chemiczne i radioterapię, w maju 2008 roku zadecydowano o wcześniejszym zakończeniu chemioterapii. Przeprowadzono 5 cykli leczenia podtrzymującego, dawki cytostatyków redukowano.
Leczenie onkologiczne zakończono kontrolami badaniami obrazowymi, potwierdzając remisje choroby nowotworowej. Pacjenta przekazano pod opiekę Poradni Onkologii Dziecięcej w Gdańsku.

Wygenerowano w sekund: 0.01
© 2010-2018 www.patrykszola.pl
Theme by piotrek1608